Γαλλία εναντίον Πορτογαλία: πρόβλεψη για τον αγώνα

Франция-Португалия-11.10b

Πρωτάθλημα Εθνών ΟΥΕΦΑ – Όμιλος Γ – 3 ημέρα αγωνιστικής από τις 6

Κυριακή, 4 Οκτωβρίου 2020, 9:45 μ.μ. (ώρα Ελλάδας)

Σταντ ντε Φρανς

Το πρόγραμμα ποδοσφαίρου της Κυριακής θα ευχαριστήσει με πολλά γκολ. Όλα χάρη στο πλούσιο πρόγραμμα του πρωταθλήματος Εθνών. Με όλη την αφθονία, η μονομαχία μεταξύ Γαλλίας και Πορτογαλίας ξεχωρίζει σαφώς. Παγκόσμια πρωταθλήτρια ενάντια στον νικητή του Γιούρο και του πρωταθλήματος Εθνών. Ποιος θα κερδίσει την πρώτη θέση στο κουαρτέτο;

Εθνική Γαλλίας

Τα «γαλλικά κοκόρια» έφαγαν την εθνική Ουκρανίας σε κρίση. Ήταν ούτως ή άλλως το αδιαμφισβήτητο φαβορί του ζευγαριού, και όταν ο Andriy Shevchenko έμεινε χωρίς δεκάδες παίκτες λόγω τραυματισμών και κοροναϊού, τότε ήταν ήδη πιθανό να περιμένουμε «ξυλοδαρμό των μωρών». Τελικό σκορ 7:1. Το πρώτο γκολ έβαλε ο 17χρονος Kamavinga, ο έμπειρος Giroud σημείωσε το διπλό, ο Mbappe και ο Griezmann δεν βγήκαν για αντικατάσταση τζάμπα. Βέβαια υπήρχε ένα δυσάρεστο κομμάτι για τουε «Le Ble» μετά το διάλειμμα, όταν ο αντίπαλος έκανε μερικές επιθέσεις, οι οποίες στέφθηκαν με ένα γκολ από τον Tsygankov και ένα σουτ στο δοκάρι.

Η Πορτογαλία επέλεξε έναν πιο δύσκολο αντίπαλο σε φιλικό

«The Chosen» ταυτόχρονα, ενώ οι Γάλλοι έκαναν αντι-ρεκόρ με την Ουκρανία (η οποία πριν από ένα χρόνο νίκησε τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος και κατέλαβε την 1η θέση στο γκρουπ), στο «Jose Alvalade» της Λισαβόνας πολεμούσαν με την εθνική Ισπανίας. Δεν κατάφερε να κερδίσει, επιπλέον, όλα έληξαν με 0-0, αλλά την ίδια στιγμή η Πορτογαλία κατάφερε να σταματήσει την ενεργή σε γκολ «φούρια ρόχα», η οποία δεν έφευγε χωρίς γκολ 42 φορές στη σειρά. Ναι, το παιχνίδι ήταν φιλικό, αλλά η κατάσταση ήταν «όσο το δυνατόν πιο κοντά στην μάχη». Το προπονητικό επιτελείο έβγαλε μια πραγματικά βέλτιστη σύνθεση και ο ίδιος ο Ρονάλντο πέρασε 73 λεπτά στο γήπεδο. Τώρα απομένει ένας ελάχιστος χρόνος πριν από τον αγώνα του League of Nations. Θα χρησιμοποιήσει ο Φερνάντο Σάντος την εναλλαγή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού της ομάδας του στο Παρίσι στο «Saint-Denis»;

Προηγούμενοι αγώνες

Η Γαλλία δεν έχει χάσει ποτέ στην ιστορία της σε κανονικό χρόνο από την Πορτογαλία. Αλλά όλοι θυμούνται την τελευταία μονομαχία στον τελικό του Euro 2016 και το «χρυσό» γκολ στην παράταση, που σκόραρε ο Έντερ;

Επανάληψη του τελικού και πιθανή εκδίκηση των Γάλλων… Μπορεί. Αν και πιθανότατα θα υπάρχει κάτι σαν το 7:1 με την Ουκρανία, αλλά περισσότερο επανάληψη του προσεκτικού 0-0 μεταξύ Πορτογαλίας και Ισπανίας. Στοιχηματίζουμε σε under 2,5 γκολ (απόδοση 1,69).